NewsWarsztaty z haftowania tiulu 4

Rok zbliża się ku końcowi, a wraz z nim kończy się czas projektu. Nasze hafciarki spotkały się na zajęciach, podczas których, oprócz nauki, wymieniły się świątecznymi podarkami. Nie zabrakło słodkości i wspólnego zdjęcia. Realizacja zadania pt.: “Jak babusia, tak i wnusia – haftów, tiulu czar. Czepcem wieńczy się historia, która nadal trwa” była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria


Warsztaty z haftowania tiulu 3

Ile czasu potrzeba na zapamiętanie wzorów? Mistrzyni, Pani Zofia Radna mówi, że musiała uczyć się kilka lat, a i tak czasem się coś pomyli i trzeba to…spruć i zacząć od nowa. Uczennice jednak się nie poddają, tylko z zapałem przewlekają nitkę przez kolejne drobne oczka. Ich prace swoim kształtem coraz bardziej przypominają elementy czepca. Lada moment, a będzie trzeba je złożyć w całość. Przekazanie kolejnym pokoleniom tej misternej sztuki możliwe jest dzięki realizacji projektu “Jak babusia, tak i wnusia – haftów, tiulu czar. Czepcem wieńczy się historia, która nadal trwa” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Galeria


Filharmonia_bez_2018


plakat_biesiada-1


Warsztaty z haftowania tiulu 2

Zajęcia grupy warsztatowej w pełni. Uczestniczki projektu “Jak babusia, tak i wnusia – haftów, tiulu czar. Czepcem wieńczy się historia, która nadal trwa” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprawiają się w trudną sztukę haftu liczonego na tiulu. Zakup niezbędnego materiału był możliwy dzięki otrzymanemu dofinansowaniu. Liczy się każdy skrawek, więc uczestniczki bardzo przemyślanie planują każde cięcie.

Galeria


Warsztaty z haftowania tiulu 1

Ruszyły warsztaty z haftowania na tiulu! Grupa trzech dziewcząt będzie uczyć się od Mistrzyni, Pani Zofii Radnej, tej trudnej, ale niezwykle ważnej dla naszego mikroregionu sztuki. Warsztaty realizowane są w ramach projektu “Jak babusia, tak i wnusia – haftów, tiulu czar. Czepcem wieńczy się historia, która nadal trwa” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem zajęć z Mistrzynią jest wyuczenie “czepczorek”, czyli rzemieślniczek, które od podstaw będą potrafiły wykonać czepiec przyprostyński. Trzymamy kciuki!

Galeria


plakat czepce


majowka2018


dudfest18

 

Festiwal Kultury Polskiej “IV Festiwal Dud Polskich” ma być okazją do spotkania i wymiany doświadczeń zespołów i kapel tradycyjnych oraz solistów z Wielkopolski, Regionu Kozła, Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego oraz z Europy i USA, kultywujących grę na polskich instrumentach z rodziny dud: jak kozioł biały
weselny, kozioł czarny ślubny, dudy wielkopolskie, sierszeńki z dymką i zadymane ustnie, koza podhalańska, gajdy śląskie czy dudy żywieckie.
Jednocześnie jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie mieszkańców Gminy Zbąszyń oraz Powiatu Nowotomyskiego i Wolsztyńskiego i Świebodzińskiego na wydarzenia kulturalne.
Zbąszyń dysponuje piękną salą koncertową na 230 miejsc siedzących. Aulę wraz z pomieszczeniami budowy instrumentów ludowych otrzymała nazwę „Filharmonii Folkloru Polskiego”.
Nazwa ta zobowiązuje nas do permanentnej działalności na rzecz muzyki tradycyjnej. FFP czynna jest od września 2014 r. i podczas wszystkich zorganizowanych od tej pory wydarzeń była całkowicie zapełniona.
Zbąszyń to muzyczna stolica Regionu Kozła, kultywująca do dziś wielowiekowe tradycje koźlarskie. PSM I st. w Zbąszyniu jako pierwsza w Polsce od początku istnienia (1950) prowadzi klasę instrumentów ludowych przekazując wiedzę i sztukę gry młodemu pokoleniu.
Od I edycji Festiwal nabrał charakteru międzynarodowego i propaguje wielkopolskie tradycje dudziarskie, które decyzją
MKiDN z dnia 31 lipca 2017 zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
W poprzednich edycjach udział wzięli znani w kraju i poza jego granicami dudziarze, muzycy i dudziarze z Europy m.in. Lubomir Tatarka gajdosz ze Słowacji, Juraj Dufek z Bojnic – Cech Slovenskich Gajdoszy, Słowacja, Vital Voranau – dudziarz z Głębokie (Białoruś) i USA Tom Osentoski – dudziarz i koźlarz z Marysville (Michigan) USA, Rik Palieri – dudziarz i koźlarz z Hinesburg (Vermont) USA oraz najlepsi wykonawcy i kapele dudziarskie z Podhala, Beskidu Żywieckiego i Śląskiego,
Wielkopolski i Regionu Kozła.
Miło było poznać i gościć m.in. kapele góralską “Ochodzita” z Rajczy i Koniakowa, kapele “Byrtków” z Pewli Wielkiej, zespół “Zornica” z
Zakopanego, “Skoblicka” z Suchej Beskidzkiej, “CK Zamek” z Poznania, Połajewa, Koźlary ze Stęszewa, “Biskupianie” z Krobi Domachowa, “Manugi” z Bukówca Górnego, kapele koźlarskie “Adama Kaisera” i “Benia Kaspra” i “Wesela Przyprostyńskiego” z Przyprostyni, “Daniela Molendy” i “Rodziny Molendów” ze Zbąszynia, “Świecary” z Nowego Kramska, młodzieżowe kapele z klasy instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej im. St.Moniuszki w Zbąszyniu i Stowarzyszenia Muzyków Ludowych ze Zbąszynia, ZE z Nowego Kramska, SP z Dąbrówki Wlkp.
O dudach na warsztatach opowiadali i zapoznawali z tajnikami ich budowy twórcy: dud podhalańskich – Szymon Bafia z Zakopanego, gajd śląskich – Czesław Węglarz z Ciśca, gajd słowackich Lubo Tatarka z Lupcy – Słowacja, dud żywieckich – Edward Byrtek z Pewli Wielkiej, dud wielkopolskich Tomasz Kiciński, kozłów weselnych i ślubnych Stanisław Mai i Dominik Brudło.

pozdrawiam,Jan S. Prządka

Prezes Zarządu SML
Stowarzyszenie Muzyków Ludowych
64-360 Zbąszyń, ul. 17 Stycznia 69
konto: BS Siedlec 
56 9660 0007 0013 5555 0200 0001
Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. St. Moniuszki w Zbąszyniu

ul. 17 stycznia 69, 64-360 Zbąszyń

tel./fax 68 38 66 002

 

 

 


F_F-zaakceptowane

 

Filharmonia bez Filharmonii

Maj 2018

Mniej znane oblicze Antonio Vivaldiego

Od 2 do 6 maja w Wielkopolsce (i częściowo na Ziemi Lubuskiej) trwać będzie druga z czterech odsłon nowego cyklu koncertowego „Filharmonia bez Filharmonii”. W pięciu miastach regionu zabrzmią kameralne sonaty Antonio Vivaldiego w wykonaniu zespołu barokowego Green Kore.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

W roku 2018 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień), ale plany zakładają, że od roku 2019 koncerty w poszczególnych miejscowościach odbywać się będą ze znacznie większą częstotliwością. W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu prezentowana będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej. W roku 2018 dominować będzie muzyka kameralna (m.in. A. Vivaldiego, J.F. Haendla oraz J.F. Telemanna), ale w przyszłości możemy spodziewać się większych form orkiestrowych.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu, a także ze współpracy przy takich znanych i popularnych poznańskich projektach muzycznych jak „Poznań Baroque” czy „Brzmienie Dawnego Poznania”. Strona artystyczna powierzona została muzykom związanym ze znaną doskonale z festiwalu „Poznań Baroque” orkiestrą Kore. Począwszy od drugiej odsłony projektu jej bohaterami są młodzi polscy muzycy, którzy zdobywają profesjonalne szlify w młodzieżowym wariancie orkiestry Kore, który działa pod nazwą Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok.

Koncerty drugiej edycji „Filharmonii bez Filharmonii” poświęcone będą kameralnej twórczości Antonio Vivaldiego i odbędą się: 2 maja w Nowym Tomyślu (Nowotomyski Ośrodek Kultury), 3 maja w Międzyrzeczu (Ratusz Miejski), 4 maja w Szamotułach (aula Szkoły Muzycznej), 5 maja w Zbąszyniu (Filharmonia Folkloru) i 6 maja w Obornikach Wielkopolskich (Obornicki Ośrodek Kultury).

Strona internetowa: http://filharmoniabezfilharmonii.pl

Facebook: http://www.facebook.com/FilharmoniabezFilharmonii/

Wykonawcy:

Green Kore

Mateusz Maleszka – flet prosty

Łukasz Pendrak – flet prosty

Karolina Pływaczewska – wiolonczela

Joanna Boślak-Górniok – klawesyn

 

Program:

Mniej znane oblicze Antonio Vivaldiego

 

Antonio Vivaldi (1678 – 1741)

Sonata e-moll op. 1 nr 2 na dwa flety i basso continuo RV 67

Grave, Corrente-Allegro, Giga-Allegro, Gavotta-Allegro

 

Sonata d-moll na flet solo RV 13

Grave, Allegro, Largo, Allegro

 

Sonata B-dur op. 5 nr 17 na dwa flety i basso continuo RV 76

Preludio, Allemanda, Corrente

 

Sonata a-moll na wiolonczelę i basso continuo RV 44

Largo, Allegro poco, Largo, Allegro

 

Sonata g-moll op. 1 nr 1 na dwa flety i basso continuo RV 73

Preludio, Allemanda, Adagio, Capriccio, Gavotta

 

 

Filharmonia bez Filharmonii

Maj 2018

2-6 maja

Wykonawcy: zespół barokowy Green Kore

Program: Mniej znane oblicze Antonio Vivaldiego

Środa, 2 maja

Nowy Tomyśl, Nowotomyski Ośrodek Kultury

godz. 18:00

Czwartek, 3 maja

Międzyrzecz, Ratusz Miejski

godz. 18:00

Piątek, 4 maja

Szamotuły, Aula Szkoły Muzycznej

godz. 18:00

Sobota, 5 maja

Zbąszyń, Filharmonia Folkloru Polskiego

godz. 18:00

Niedziela, 6 maja

Oborniki Wielkopolskie, Obornicki Ośrodek Kultury

godz. 18:00


laniki

 

 

 


UWAGA!!! Przedłużamy konkurs na logo Zbąszyńskiej Orkiestry Dętej ze względu na małą liczbę nadesłanych prac. Zachęcamy do wzięcia udziału.
Dla zwycięzcy atrakcyjna nagroda.

konkurs_logo

Regulamin konkursu


dlajasia


 

filh


konkurs_logo

Regulamin konkursu


orkiestra


Serdecznie zapraszamy!

biesiada2017plakat

dofinansowanieMKiDzN

Protokół z Konkursu na Młodego Muzyka Ludowego

 


pr2017_logo

 

Zbąszyńskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na festiwal muzyki dawnej “Przedsionek Raju”

W ramach festiwalu w zbąszyńskiej Filharmonii Folkloru Polskiego odbędą się 2 koncerty.

Czwartek, 3 sierpnia, godz. 18:00
Filharmonia Folkloru Polskiego
Wykonawczynie:
Jesenka Balic Zunic – wiolonczela da spalla
Zespół barokowy Kore
Program: Barokowe koncerty na wiolonczelę da spalla

Czwartek, 10 sierpnia, godz. 18:00
Filharmonia Folkloru Polskiego
Wykonawczyni:
Jesenka Balic Zunic – wiolonczela da spalla
Program: Suity wiolonczelowe Jana Sebastiana Bacha (wybór)

Więcej na: http://przedsionekraju.pl/

 


telemann

 

Zbąszyńskie Centrum Kultury serdecznie zaprasza na koncert z cyklu “Nasz Telemann”.

Widowisko odbędzie się Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu w dniu 20 czerwca (wtorek) o godzinie 18.00

Szczegółowy program oraz informacje
dotyczące cyklu “Nasz Telemann”

 

 

 


logo_RZA_WP2

Burmistrz Zbąszynia, serdecznie zaprasza na koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.
15 października 2016 roku od godziny 18:00.
Hala Widowiskowo – Sportowa “Zbąszynianka”.

Darmowe bilety do dostania w: Urzędzie Gminy Zbąszyń, Zbąszyńskim Centrum Kultury, Zbąszyńskim Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji oraz Bibliotece Publicznej.

Uwaga! Bilet wstępu upoważnia jedną osobę d uczestniczenia w koncercie. ILOŚĆ OGRANICZONA.

Zapraszamy.


plakat Biesiada

dofinansowanieMKiDzN

 

Szczegółowy program 42. Biesiady Koźlarskiej

23 września 2016 (piątek)
Filharmonia Folkloru Polskiego
godz. 14:00
Konkurs na Młodego Muzyka Ludowego

Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła
godz. 19:00
Wystawa „Sięgając do korzeni. Pierwsze Biesiady Koźlarskie”
Degustacja regionalnych potraw
Muzykowanie i śpiew ludowy
Ogłoszenie wyników konkursu plastycznego
„Kontynuujemy tradycje” II edycja
„Z Małym Kolbergiem po Regionie Kozła”
(Wystawa w Pubie “Stara Piwnica”)

24 września 2016, sobota 
Kościół pw. NMPW w Zbąszyniu
godz. 12:00
Uroczysta msza św. w intencji muzyków ludowych
godz. 13:00
Korowód muzyków i gości wokół Rynku

Rynek, namiot
godz. 13:30
Przywitanie gości i kapel przez gospodarza Biesiady
Burmistrza Zbąszynia
Otwarcie Biesiady przez koźlarza Daniela Molendę
Zespół Regionalny „Wesele Przyprostyńskie”
i „Koziołki Przyprostyńskie”
godz. 14:15
Występy kapel koźlarskich i zaproszonych gości:
– Kapela Mistrzów
– Martyna Żurek i Daniel Molenda, Kapela kozła
ślubnego, czyli uczestnicy Festiwalu w Kazimierzu
Dolnym
– „Żeńska Kapela Koźlarska z Podmokli Małych”
– Zespół „Równica z Ustronia”
godz. 15:30
Wręczenie nagród konkursu na Młodego Muzyka
Ludowego i finałowy koncert laureatów oraz wręczenie
podziękowań dla muzyków, którzy reprezentowali
Gminę Zbąszyń na 50 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel
i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym
oraz 50 Jubileuszowych „Sabałowych Bajań”
w Bukowinie Tatrzańskiej
godz. 18:00
Występy kapel koźlarskich i zaproszonych gości:
– Tom Osentoski z Marysville (Michigan, USA)
– Zespół „Perły Sumsiodki”
– Zespół „Żeńcy Wielkopolscy”
– Rodzinna Kapela Molendów
– Alojzy Kreft – śpiew ludowy
– Kapela „Wesela Przyprostyńskiego” i „Wesele
Przyprostyńskie”
– Kapela Dudziarska „Koźlary ze Stęszewa”
– Kapela Reprezentacyjna „Regionu Kozła”
– Zespół „Równica z Ustronia”
– Marzena Pawłowska – śpiew ludowy
– Kapela Koźlarska „Świecary” z Kramska
– Młodzieżowa Kapela Dudziarzy Wielkopolskich
„Sokoły z Kościana”
– Kapela Adama Kaisra
– Kapela „Z pod Poznania” Romualda Jędraszaka
– Formacja Kozioł
– Kapela Dudziarska „Z pod Wiatraków”
– Kapela Kozła Ślubnego Państwowej Szkoły Muzycznej
– Kapela „Wesela Przyprostyńskiego”
– Wspólne muzykowanie wszystkich kapel