Kazimierz Budzik – muzyk, etnograf, folklorysta, pedagog i animator kultury.

Urodził się 1.III 1949 roku w Silnej Nowej (lubuskie). W 1967 Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Zbąszyniu w klasie klarnetu, a gry na koźle uczył go sam mistrz Tomasz Śliwa. Absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej (w klasie klarnetu) oraz etnografii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza (u prof. J. Burszty). Już jako student współpracował z czołowymi poznańskimi zespołami folklorystycznymi ­ Zespół Folklorystyczny „Cepelia­Poznań”, Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolska” i Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej, w którym od 1978 roku pełnił funkcję kierownika muzycznego. Od 1973 roku pracował w Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu (m.in. w jedynej w Polsce klasie instrumentów ludowych, współpracując ze swoimi byłymi nauczycielami – wybitnymi znawcami muzyki Regionu Kozła – Antonim Janiszewskim i Tomaszem Śliwą), a w rok później podjął również pracę w poznańskim Pałacu Kultury, zajmując się sprawami folkloru muzycznego Wielkopolski. M.in. przygotowywał od strony merytorycznej cykliczne Turnieje Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie, Czempiniu i Gołębinie Starym (których był również współorganizatorem), Biesiady Koźlarskiej w Nądni (obecnie odbywającej się w Zbąszyniu) i innych promujących folklor Wielkopolski. Był i jest członkiem komisji artystycznych ważnych przeglądów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. przez kilka lat w Kazimierzu n/Wisłą, Przytocznej, Przeworsku, Limanowej oraz na terenie całej Wielkopolski), prelegentem licznych seminariów, konferencji, zjazdów oraz sesji popularno­naukowych w Polsce i zagranicą (m.in. w Kazimierzu n/Wisłą, Płocku, Poznaniu, Cottbus). Jest inicjatorem i redaktorem wznowionego podręcznika do nauki gry na instrumentach dudowych (A. Janiszewski Wielkopolskie dudy, kozioł weselny, kozioł ślubny i sierszenki. Podręcznik do nauki gry na ludowych instrumentach muzycznych z ilustracjami, WBPiCAK, Poznań 2006), a także współautorem (od strony muzycznej) cyklu wydawniczego WBP i CAK Wielkopolski folklor taneczny. Jest autorem opracowań muzycznych programów artystycznych licznych zespołów folklorystycznych. Konsultuje i realizuje wiele przedsięwzięć związanych z ochroną wielkopolskiego i polskiego folkloru. Poświęca wiele czasu wielkopolskim zespołom regionalnym tanecznym, obrzędowym, śpiewaczym, konsultując ich repertuar muzyczno­wokalny i wykonawstwo. Współpracuje z centrami kultury w  Poznaniu, Lesznie i Kaliszu i Stowarzyszeniem Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Jan S. Prządka – instrumentalista ­kozioł, sierszenki, skrzypce, nauczyciel i animator kultury ludowej.

Urodził się 2 stycznia 1958 r w Zbąszyniu. Jest uczniem w klasie ludowej mistrza Tomasza Śliwy i Zbigniewa Mańczaka (1968­1972). Od kilkudziesięciu lat swoimi licznymi występami popularyzuje muzykę koźlarską. Posiada bogate doświadczenie w grze na instrumentach ludowych, nabyte i kształtowane od najmłodszych lat przez mistrzów gry na koźle i skrzypcach. Swoją wiedzę i umiejętności chętnie przekazuje młodemu pokoleniu, z którymi zdobywa wiele nagród i wyróżnień. Długoletni animator i działacz Stowarzyszenia Muzyków Ludowych, a od VIII 2010 jego prezes. Od 2011r. jest Członkiem Zarządu „Forum Muzyki Tradycyjnej” w Warszawie. Jestem laureatem wielu Konkursów Muzyki Ludowej, jednak najbardziej ceni sobie zdobycie I nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w roku 2007 i 2011.

Henryk Skotarczyk – instrumentalista ­kozioł, szerszenki, pedagog, budowniczy kozłów i sierszenek, folklorysta, popularyzator muzyki

Urodził się 26 listopada 1934 r. Jest pierwszym uczniem mistrza Tomasza Śliwy. Od kilku dziesiątek lat popularyzuje muzykę koźlarską i przekazuję swoją wiedzę i umiejętności młodemu pokoleniu w klasie instrumentów ludowych Państwowej Szkoły Muzycznej w Zbąszyniu. Występy rozpoczął od 1952r rozpoczął występy m.in. na Festiwalu Muzyki Polskiej w Warszawie w Teatrze Narodowym. W 1959 r. z kapelą w składzie: Tomasz Śliwa ­ skrzypce, Bolesław Urbanowicz ­ klarnet, Henryk Skotarczyk ­ kozioł weselny zajął III miejsce na Festiwalu w Llangollen w Walii. W latach 1968 ­ 75 i od 1978 r. do czerwca 2010 był nauczyciel w Państwowej Szkole Muzycznej, od 2000 r. prowadzi naukę gry na instrumentach ludowych również w gminie Babimost, odznaczony Medalem „Za zasługi dla województw zielonogórskiego i wielkopolskiego”. Pedagog i wychowawca wielu pokoleń muzyków ludowych Regionu Kozła, z którymi zdobywał wiele nagród i wyróżnień na Biesiadach Koźlarskich, konkursach i festiwalach w kraju i zagranicą. Henryk Skotarczyk jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej” 2008r. W roku 2012 obchodził 60 lecie pracy artystycznej. Współzałożyciel SML i długoletni Prezes i działacz stowarzyszenia.

Marcin Kolorek

Urodził się 16 października 1990 roku w Wolsztynie, rodowity zbąszynianin. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na klarnecie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu, którą ukończył z wyróżnieniem. W 2005 roku kontynuuje naukę gry na klarnecie w klasie Krzysztofa Mayera w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Poznaniu przy ulicy Głogowskiej, którą kończy z oceną celującą. Od 2011 roku student Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie profesora Pawła Drobnika. Klarnecista Orkiestry Dętej miasta Poznania działającej przy MPK. Otrzymał nagrodę Grand Prix burmistrza Zbąszynia w kategorii Klarnet Es oraz wiele wyróżnień i nagród w kategorii Kapela Ludowa, w których grał na klarnecie. Jako rodowity mieszkaniec Zbąszynia opanował sztukę gry na koźle weselnym, na którym również zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia zarówno na Biesiadzie Koźlarskiej, Konkursie Muzyki Ludowej w Kopanicy oraz na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.