Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
idea region organizatorzy prowadzący
galeria kontakt

 

o regionie.

Region Kozła, znajduje się na pograniczu woj. wielkopolskiego i woj. lubuskiego. Obejmuje 6 gmin z pięciu powiatów; Babimost, Kargowa, Siedlec, Zbąszyń, Zbąszynek, Trzciel. Gminy te, w 1997 r. zawiązały Stowarzyszenie Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Region Kozła. Podpisując porozumienie na wspólne kreowanie wizerunku Regionu, jako ośrodka o dużych możliwościach rozwoju turystycznego, kulturalno-oświatowego, gospodarczego. Jeszcze przed podziałami administracyjnymi, sąsiadujące ze sobą gminy podjęły wiele wspólnych zadań, nawiązały się przyjazne kontakty międzygminne, zaplanowano wiele przedsięwzięć długofalowych i na dzień dzisiejszy bardzo wiele wszystkie te gminy łączy. Trzymają się razem stanowiąc nierozerwalną małą ojczyznę. Ponadto łączy je, rzeka Obra i wspaniały instrument ludowy, który jest symbolem Regionu, a mianowicie kozioł. Po dzień dzisiejszy ww. gminach gra się na tym instrumencie. Kozioł razem ze skrzypcami i klarnetem tworzą kapelę.

Kozioł weselny
Kozioł weselny, zwany inaczej białym, jest reprezentatywnym instrumentem ludowym Zbąszynia (dokładnie okolic: Zbąszynia, Chrośnicy Siedlca i Kopanicy.) Posiada jeden burdon (bąk) z rezonatorem i jest nadmuchiwany miechem. Nazwa pochodzi od worka pokrytego białym włosiem i główki kozła zdobiącej przebierkę. Charakteryzuje się on miłą barwą dźwięku. Ma skalę dźwięków od h do c2, a po przedęciu od h do es2. Kozioł był swego czasu instrumentem ogromnie popularnym, będącym nawet symbolem kultury polskiej i oczywiście wielkopolskiej. Grano na nim nawet na dworze duńskiego króla Christiana IV. W kapeli towarzyszą mu skrzypce i klarnet ES.

Kozioł czarny
Jest zwany także ślubnym, co oczywiście sugeruje miejsca w których na nim grywano. Nadmuchiwany jest miechem i ma jeden burdon. Worek jest z czarnej skóry (stąd nazwa) bez włosia. Ma także mniejszy rozmiar, co razem z poprzednimi cechami odróżnia go od kozła białego. Jest, podobnie jak kozioł biały reprezentatywnym instrumentem ludowym Zbąszynia i okolicy zwanej Regionem Kozła. Jego skala sięga od c1 do d2, a po przedęciu od c1 do f2.