Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
  idea region organizatorzy prowadzący
galeria kontakt

 

prowadzący.

Jan S. Prządka - muzyk ludowy z wieloletnim stażem, nauczyciel gry na koźle w Państwowej Szkole Muzycznej pierwszego stopnia im St. Moniuszki w Zbąszyniu w klasie instrumentów ludowych. Zdobywcą "Złotej Baszty" w tegorocznym Festiwalu Folklorystycznym w Kazimierzu nad Wisłą. Członek Wielkopolskiej Kapeli Ludowej "Zbąszyniacy" promującej folklor Regionu Kozła, członek Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu.

Zbigniew Centkowski - animator kultury ludowej, współorganizator Biesiad Koźlarskich w Zbąszyniu, od 1973 roku kierownik Zespołu Regionalnego „Wesele Przyprostyńskie” (zespół istnieje już 75 lat). Prezentują widowisko ukazujące autentyczne tradycje i obrzędy weselne naszego regionu. Tańczy, śpiewa i uczy tradycyjnych tańców weselnych młodsze pokolenia. Wraz z zespołem zdobył wiele prestiżowych nagród biorąc udział w festiwalach ludowych w Polsce i Europie (Niemcy, Łotwa, Dania, Węgry). Jest znawcą przyśpiewek ludowych i gwary, swą wiedzę przekazuje młodym, współpracuje z zespołem „Koziołki Przyprostyńskie”. W 1986 r., w dowód uznania i zasług dla kultury ludowej, zespół otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga a w rok później nagrodę II stopnia Prezesa Rady Ministrów za upowszechnianie kultury.

Gabriela Kamińska - nauczycielka muzyki i plastyki w szkole podstawowej. Jest kierownikiem i choreografem zespołu "Przyprostyńskie Koziołki", który utworzyła w 1995 r. Dzieci w wieku szkolnym prezentują na scenie rodzimy folklor, podtrzymując w ten sposób tradycje swojego regionu (tańce, przyśpiewki). Dzieci występują w oryginalnych strojach przyprostyńskich. Zespół ma na swym koncie szereg występów na festiwalach, przeglądach folklorystycznych.

Remi Decker - pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach, jego dziadek to znany belgijski kompozytor i pianista Emmanuel Durlet. Od 10 roku życia gra na dudach. Obecnie na 5 instrumentach: dudy irlandzkie, szkockie, tradycyjne belgijskie Muchosa, dudy francuskie i dudy pasterskie. Jest nauczycielem gry na tych instrumentach. Komponuje i nagrywa muzykę filmową i studyjną. Wydał trzy płyty solowe, które wzbudziły zainteresowanie wśród znawców muzyki ludowej. Jest czołowym dudziarzem w Belgii. Koncertował w wielu miejscach min. Polsce, Francji, Finlandi, Hiszpani, Andorze, Niemczech, Austrii, Malezji, Indonezji, Afryce południowej, i Meksyku.